Mateusz Paradowski
Nowe drogi i projekty w lwóweckim Dworku
Dworek to nowy piaskowcowy rejon wspinaczkowy, którego eksplorację rozpoczął niedawno Marek Freus. Ponad 200 metrowej długości ściana dawnego kamieniołomu wznosi się na wysokość do 20 metrów i jest zlokalizowana niedaleko Lwówka Śląskiego w pobliżu szosy prowadzącej do wsi Sobota.
Prace serwisowe na Psiklatce
W dniu dzisiejszym Mateusz Paradowski wykonał prace serwisowe na drodze Cannapies VI+ w rejonie skały Psiklatka. Naprawa dotyczyła ringa zjazdowego, zaopatrzonego w tzw. "baranka", który po 12 latach użytkowania uległ przetarciu i zagrażał bezpieczeństwu wspinających się osób.
Parking pod Słonecznymi Skałami dla wspinaczy
Od wielu lat parkowanie samochodów w pobliży Słonecznych Skał w Jerzmanowicach stwarza problemy odwiedzającym ten rejon wspinaczkom i powoduje czasem niesnaski z okolicznymi mieszkańcami.
Skała Zachwytu w Sułoszowej
Świetną miejscówkę na pochmurne dni oferuje wspinaczom Sułoszowa. Zachęcamy do odwiedzenia Wąwozu Zachwytu!
Aktywne pogranicze
Końcem października 2021 roku udało się zakończyć, znacznie przed umownym terminem, prace instalatorskie zlecone przez Powiat Kamiennogórski, które były związane z realizacją projektu „Aktywne pogranicze”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Reg
Rozwój turystyki aktywnej na pograniczu polsko-czeskim
W październiku 2020 roku zakończone zostały prace instalatorskie w trzech kamiennogórskich rejonach wspinaczkowych zlecone przez Powiat Kamiennogórski, które były związane z realizacją projektu „Rozwój turystyki aktywnej na pograniczu polsko-czeskim”, współfinansowanego ze środków Unii E
Budowa tras wspinaczkowych na pograniczu polsko-czeskim
W sierpniu 2019 roku zakończone zostały prace instalatorskie w czterech kamiennogórskich rejonach wspinaczkowych zlecone przez Powiat Kamiennogórski, które były związane z realizacją projektu „Budowa tras wspinaczkowych na pograniczu polsko-czeskim”, współfinansowanego ze środków Unii Eu
Prace serwisowe i nowa droga na Łabajowej
Późną jesienią ubiegłego roku otrzymaliśmy informację od Pawła Mielnikowa (Szkoła Wspinania CERRO), który jest częstym bywalcem w Grupie Łabajowej, o niewielkim obrywie skalnym i pojawieniu się kruszyzny w okolicach drogi Ja wiedziałem, że tak będzi
Sezon na szczytnickim Kruku otwarty
Z końcem czerwca zakończył się okres sezonowego zakazu wspinania na skale Kruk w rejonie szczytnickich skał. Tym samym możliwe stało się legalne uprawianie wspinaczki na tej imponującej piaskowcowej skale.
Szkolna Wspinaczka w Wąwozie Półrzeczki
Dwa dni temu we wtorek 19 czerwca w Wąwozie Półrzeczki koło Mnikowa pod Krakowem miała miejsce impreza wspinaczkowo-edukacyjna dla młodzieży z okolicznych szkół, która została zorganizowana przez Fundację WSPINKA we współpracy z Nadleśn
WSPINKA uzyskała dostęp do Spękanych Skał
Po krótkich negocjacjach dostępowych Mateusza Paradowskiego z władzami Nadleśnictwa Kamienna Góra, udało uzyskać się dostęp do ciekawego rejonu wspinaczkowego - Spękane Skały.
Kotwa specjalna w praktyce
Co zrobić, gdy wytyczając nową drogę wspinaczkową, trafimy na znaczny obszar słabszej skały? Można zrezygnować lub zmienić przebieg planowanej linii.
Park pod św. Benedyktem w Miejskim Programie Rewitalizacji Krakowa
Sukcesem zakończyły się działania WSPINKI, mające na celu wprowadzenie do zaktualizowanego Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa, projektu stworzenia parku rekreacyjno-sportowego pod św. Benedyktem, na terenie którego znajduje się wspinaczkowy rejon Krzemionki.
Uwaga na spadające kamienie na Krzemionkach
Kolejny sezon wspinaczkowy rozpoczął się wraz z ciepłą aurą, która zagościła w kraju. Pierwsze wyjazdy w skałki to moment w którym warto przypomnieć o jednym z poważniejszych niebezpieczeństw na jakie narażone mogą być wspinające się osoby.
Spotkanie z Wicestarostą Powiatu Krakowskiego
W ubiegłym tygodniu miało miejsce spotkanie Prezesa Zarządu Fundacji WSPINKA Mateusza Paradowskiego z panem Wojciechem Pałką Wicestarostą Powiatu Krakowskiego.
ZPKWM pozytywnie opiniuje wystąpienie WSPINKI w sprawie drogi w Dolinie Będkowskiej
Otrzymaliśmy odpowiedź od Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w sprawie naszej interwencji dotyczącej dewastacji drogi w Dolinie Będkowskiej.
WSPINKA uzyskała dostęp do skał na Szczytniku
Po prawie roku od rozpoczęcia starań o udostępnienie skał na wzgórzu Szczytnik, udało się sfinalizować podpisanie umowy o współpracy z Nadleśnictwem "Zdroje".
Bardzo łatwe nowości na Łabajowej Baszcie
W ubiegłym tygodniu zakończone zostały prace w prawej części Łabajowej Baszty. Skała została oczyszczona oraz zainstalowano kilka nowych punktów asekuracyjnych.
Prace serwisowe na Łabajowej
W ubiegłym tygodniu, w ramach programu bezpieczna WSPINKA, Mateusz Paradowski przeprowadził drobne prace "serwisowe" na Łabajowej w Dolinie Będkowskiej.
Lewe Cmentarzysko bez gniazda os
W sobotę wolontariusze WSPINKI usunęli gniazdo os w okolicach drogi Abit Non Obit i Rysy Płonki na Lewym Cmentarzysku w Dolinie Będkowskiej.
Prace serwisowe na Mniszkowej
W ubiegły piątek na Mniszkowej w Grupie Łabajowej zostały usunięte kruche fragmenty skał zagrażające bezpieczeństwu.
O Łabajowej Baszcie i latającej wancie
W północnej części Doliny Będkowskiej, na skraju polany przy Jaskini Łabajowej znajduje się wapienna turnia zwana Łabajowa Baszta.
Skałoplan Wielkiej Turni w Dolinie Będkowskiej
Od kiedy Fundacja WSPINKA otrzymała w użyczenie działkę w Dolinie Będkowskiej na której wznosi się Wielka Turnia, sporo zmieniło się zarówno na jej skalnych ścianach jak również i u ich podnóża. Na początek przedstawiamy aktualny stan linii wspinaczkowych na tej imponującej skale.
Kolejne nowości na Łabajowej
W ostatnich latach Łabajowa systematycznie zyskuje na popularności dzięki wielu łatwym drogom "odkopanym" przez Mateusza Paradowskiego, który prowadzi eksplorację w tym rejonie od 2009 roku w ramach programów nowa WSPINKA
Pszczoły na Turni Marcinkiewicza w Kobylańskiej
Po niedawnej publikacji na temat likwidacji gniazda os na Łabajowej, otrzymaliśmy kilka wiadomości o podobnych zagrożeniach na skałkach.
Gniazdo os na Łabajowej zostało zlikwidowane
W poniedziałek około godziny 14-ej do Zarządu Fundacji WSPINKA dotarła wiadomość o wypadku, który miał miejsce na Łabajowej w sobotę 10 sierpnia i miał związek z gniazdem os położonym niedaleko stanowiska zjazdowego, na jednej z dróg wspinaczkowych.
Podsumowanie prac na Łabajowej w 2012 roku
W 2012 roku kontynuowałem prace instalatorskie na Łabajowej w Dolinie Będkowskiej.
Pokutujące Skały koło Bolesławca
Dzięki pracom przeprowadzonym w 2012 roku przez Marcina Sasaka wspieranego przez Krzyśka Zabłotnego i Mateusza Paradowskiego, kompleksowo została odnowiona asekuracja w starych kamieniołomach niedaleko Bolesławca. Oprócz tego Pokutujące Skały zyskały także sporo nowości.
Stumilowy Kras - wspinanie dla dzieciaków
Mini rejon z bardzo łatwymi drogami wspinaczkowymi dla mini-wspinaczy powstał głównie dzięki działaniom Mateusza Paradowskiego i Wojtka Bieńka. Pierwsze prace miały miejsce w roku 2006, kiedy to Mateusz "odkopał" niewysoki murek skalny, położony nieopodal Łabajowej.
Mniszkowa w grupie Łabajowej w Dolinie Będkowskiej
Mniszkowa znajdująca się w grupie skał wokół Jaskini Łabajowej na początku Doliny Będkowskiej została oczyszczona i przygotowana do wspinaczki w 2009r. przez Mateusza Paradowskiego.