Kolejne nowości na Łabajowej
W ostatnich latach Łabajowa systematycznie zyskuje na popularności dzięki wielu łatwym drogom "odkopanym" przez Mateusza Paradowskiego, który prowadzi eksplorację w tym rejonie od 2009 roku w ramach programów nowa WSPINKA i rodzinna WSPINKA. Wykonał on także kompleksową renowację istniejących linii wspinaczkowych w ramach programu bezpieczna WSPINKA, w wyniku czego całe stare i zardzewiałe "żelastwo" zniknęło ze ścian Łabajowej. Mało kto pamięta, że przed rozpoczęciem projektu Łabajowa - reaktywacja, skały w rejonie Jaskini Łabajowej oferowały 28 dróg, z których zaledwie 4 posiadały kompletną atestowaną stałą asekurację. Obecnie w Grupie Łabajowej istnieje ponad 60 linii a kolejne 20 projektów oczekuje w kolejce na realizację, głównie na Łabajowej Baszcie. W planach jest także dokończenie oczyszczania bardzo łatwych dróg na skałce Przedszkole, które mają służyć przede wszystkim najmłodszym wspinaczom.
Na przestrzeni prawie 5 lat Mateusz usunął ze ścian Łabajowej niemal 30 kilogramów złomu, zastępując go nowymi i spełniającymi normy ringami. Pojawiło się także wiele nowych stanowisk zjazdowych.
Warto uświadomić osobom nie mającym styczności z działalnością instalatorską w skałach, że "walka" z jednym starym przelotem, który chcemy usunąć w całości (nie pozostawiając w skale odciętej części ringa oraz nie dokonując znacznych zniszczeń skały), to często ponad godzina intensywnego machania młotkiem i ekwilibrystka półtorametrowym łomem. Na Łabajowej udało się usunąć w ten sposób znaczną większość zardzewiałego żelastwa.
Wszystkie działania były prowadzone wolontarystycznie przez Mateusza Paradowskiego oraz kilkoro jego znajomych. Wymagało to dziesiątek przyjazdów do "Będkowskiej" i wielu setek godzin społecznej pracy.
Duża ilość łatwej wspinaczki a także bezproblemowy dojazd oraz dostęp do skał sprawiają, że rejon ten jest licznie odwiedzany. Zapraszamy do odwiedzenia Doliny Będkowskiej i skał Grupy Łabajowej.
W dziale SKAŁOPLANY można znaleźć zaktualizowany skałoplan Łabajowej, natomiast historia eksploracji i szczegółowe informacje dotyczące dostępu znajdują się w dziale PROJEKTY.