Łabajowa - reaktywacja
Nowe oblicze starego ogródka, czyli próba realizacji kompleksowego projektu.
1 grudnia 2009
Dzięki kompleksowo prowadzonym pracom chcemy zrealizować modelowy projekt zagospodarowania skalnego rejonu, mogącego służyć nie tylko starym wyjadaczom ale także dzieciom i ich rodzicom. Dzięki niezwykle łatwej dostępności Łabajowa jest idealnym obiektem dla najmłodszych i początkujących wspinaczy - brakuje jedynie łatwych dróg, dlatego chcemy to zmienić. Przy okazji trzeba zadbać o bezpieczeństwo i komfort - wiszące wanty grożące oberwaniem oraz krzaki, przez które trzeba się przedzierać muszą zniknąć! Pozostaje jeszcze usunięcie zardzewiałego złomu i zainstalowanie nowych punktów asekuracyjnych. Tego typu działania znajdują bardzo niewielu chętnych dlatego jest to jeden z głównych celów Fundacji WSPINKA. Mamy nadzieję ukończyć większość prac przed rozpoczęciem wiosennego sezonu. Niebagatelną pomoc przy pracach porządkowych uzyskaliśmy dzięki ofiarnej pracy wolontariuszy działających w Fundacji.
Ostatnią i niebagatelną sprawą związaną z realizacją tego i przyszłych projektów jest zapewnienie dostępności do skałek, na których można uprawiać wspinaczkę. Przy okazji prac na Łabajowej nawiązany został kontakt i współpraca z właścicielem okolicznego terenu. Chcieliśmy, aby realizowane tam działania prezentowały środowisko wspinaczkowe jako osoby raczej chętne do pomocy i wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo na i pod skałami. Zgodnie z zasadą "chcesz coś dostać najpierw sam daj" pragniemy dążyć do integracji z lokalnymi społecznościami poprzez ofiarowanie pomocy i sympatii. Na Łabajowej udało się to świetnie zrealizować i Pan Bogumił Nawratil zadeklarował zgodę na nieskrępowany dostęp do skał dla wspinaczy.
18 czerwca 2011
Poniżej prezentujemy stan realizacji projektu i zasady wspinania na Łabajowej.
Dzięki licznym działaniom prowadzonym przez ostatnie trzy lata w Dolinie Będkowskiej, Fundacja WSPINKA pogłębiła zaufanie jakim jest obdarzane środowisko wspinaczkowe przez lokalną społeczność. Efektem tego jest porozumienie podpisane z właścicielem terenu wokół Łabajowej zgodnie z którym wspinaczka jest całkowicie dozwolona i nie podlega żadnej reglamentacji. Jest to zgodne z nadrzędnym celem jaki stawiamy sobie realizując różne projekty. Cel ten można zawrzeć w haśle:
"Wolność wspinania"
Hasło to, mające odzwierciedlenie w zapisach statutowych WSPINKI, rozumiemy jako całość działań na rzecz rozwoju wspinaczki w Polsce mających służyć wszystkich osobom bez względu na płeć, narodowość czy rasę a także przynależność klubową, organizacyjną oraz partyjną.
Oto zasady uprawiania wspinaczki na Łabajowej oraz wstępu na prywatny teren wokół niej:
- Osoba uprawiająca wspinaczkę skałkową bierze na siebie pełną i wyłączną odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo w szczególności za swoje zdrowie i życie.
- Osoba uprawiająca wspinaczkę zobowiązuje się do używania sprawnego i spełniającego wymagane normy sprzętu asekuracyjnego.
- Osoba uprawiająca wspinaczkę zobowiązuje się do kulturalnego zachowania się, zgodnego z ogólnie przyjętymi normami społecznymi.
- Przebywając w pobliżu ścian skalnych należy brać pod uwagę możliwość spadających kamieni i w związku z tym należy używać kasków ochronnych.
- Jakiekolwiek biwakowanie czy organizowanie imprez (w tym palenie ogniska) wymaga zgody właściciela.
- Obecnie większa część łąki została obsadzona przez właściciela drzewkami - swoją obecność w trakcie wspinania należy ograniczyć do terenów bezpośrednio przylegających do skał.
- Do skał można dojść, skręcając z drogi biegnącej od Bębła na wysokości końca ogrodzenia, następnie przechodząc 10 metrów dalej płytki jar i kierując się ścieżką w lesie w stronę Przedszkola i Mniszkowej.
- Wchodząc na prywatny teren pamiętajmy, że jesteśmy gośćmi u kogoś z pełnymi konsekwencjami tego stanu rzeczy!
Pełną treść Umowy o współpracy (bez danych osobowych) można pobrać poniżej.
30 grudnia 2011
Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu od Wójta Wielkiej Wsi mogliśmy wykonać nowe drogi wspinaczkowe. O szczegółach można przeczytać w dziale NOWOŚCI.
6 maja 2013
W roku 2012 ponownie uzyskaliśmy dofinansowanie od Wójta Wielkiej Wsi. Powstało kilka nowych linii, ale przede wszystkim wymienione zostały stare punkty asekuracyjne na wszystkich pozostałych starych drogach wspinaczkowych. O szczegółach można przeczytać w dziale NOWOŚCI.
15 sierpnia 2015
Zakończone zostały prace w prawej części Łabajowej Baszty, które były prowadzone od 2010 roku. Powstało kilkanaście nowych linii z których 8 to bardzo łatwe drogi dla najmłodszych i początkujących wspinaczy. O szczegółach można przeczytać w dziale NOWOŚCI.
Podsumowanie
Wszystkie działania i prace w Fundacji WSPINKA, zarówno w zakresie organizacyjnym jak też przy realizacji projektów wykonywane są nieodpłatnie przez Zarząd oraz wolontariuszy. Koszty dojazdu oraz materiałów biurowych są finansowane ze środków prywatnych Mateusza Paradowskiego - Prezesa Zarządu.
Zestawienie autorów "nowożytnych" linii na Łabajowej oraz osób, które jako pierwsze je pokonały można znaleźć w dziale NOWOŚCI, natomiast aktualne topo można pobrać w dziale SKAŁOPLANY.
Dotychczasowe działania związane z Łabajową i zrealizowane przez WSPINKĘ w ramach autorskich programów:
teren WSPINKA
- podpisanie Umowy o współpracy z Panem Bogumiłem Nawratilem,
- akcja sprzątania Doliny Będkowskiej w roku 2010,
- akcja sprzątania Doliny Będkowskiej w roku 2011,
- akcja sprzątania Doliny Będkowskiej w roku 2012,
- akcja porządkowania terenu koło Łabajowej w roku 2015,
- akcja sprzątania Doliny Będkowskiej w roku 2016.
bezpieczna WSPINKA
- wymiana punktów asekuracyjnych na 20 drogach
nowa WSPINKA
- wykonanie 6 nowych dróg wspinaczkowych wraz z zainstalowaniem kompletnej asekuracji na skale Mniszkowa
- wykonanie 27 nowych dróg wspinaczkowych wraz z zainstalowaniem kompletnej asekuracji na skale Łabajowa
- wykonanie 11 nowych dróg wspinaczkowych na Łabajowej Baszcie
rodzinna WSPINKA
- 27 spośród nowopowstałych dróg wspinaczkowych w Grupie Łabajowej ma trudności szóstkowe lub niższe.
Galeria
- Tagi
- Łabajowa
- rodzinna WSPINKA
- nowa WSPINKA
- bezpieczna WSPINKA
- Dolina Będkowska
- teren WSPINKA
- Mniszkowa
- Łabajowa Baszta
Jeżeli chcesz wesprzeć rozwój wspinaczki w Polsce poprzez:
- udostępnianie kolejnych rejonów,
- powstawanie nowych dróg,
- publikację darmowych przewodników