Dokumenty związane z działaniami dostępowymi IŚW Nasze Skały PZA
Zainteresowało nas sprawa udostępnienia wielu rejonów wspinaczkowych przez Inicjatywę Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały" Polskiego Związku Alpinizmu.
W sieci Internet można znaleźć informację o prowadzonych działaniach w 52 rejonach wspinaczkowych w Polsce. Skierowaliśmy do Polskiego Związku Alpinizmu wniosek w tej sprawie.
Poprosiliśmy o udostępnienie kopii dokumentów związanych z tzw. działaniami dostępowymi oraz prowadzonymi rozmowami w sprawie rejonów wspinaczkowych zagrożonych brakiem dostępności do wspinania, które miały miejsce w okresie od 01.03.2008 r. do dnia 23.11.2015 r. (w szczególności m. in.: korespondencji z urzędami i innymi podmiotami lub organizacjami, notatek służbowych, sprawozdań, zawartych umów, raportów, korespondencji e-mail itp.) i które dotyczą następujących rejonów i grup rejonów wspinaczkowych:
- - Karkonoski Park Narodowy
- - Park Narodowy Gór Stołowych
- - Strzeblów
- - Strzegom
- - Góra Świętej Anny
- - Zielona Góra
- - Olsztyn
- - Sokole Góry
- - Dolina Wiercicy
- - Rezerwat Parkowe
- - Rezerwat Ostrężnik
- - Suliszowice
- - Przewodziszowice
- - Łutowiec
- - Mirów
- - Brama Bobolicka
- - Góra Zborów/ Kołoczek
- - Rzędkowice
- - Okiennik Wielki
- - Podzamcze / Birów
- - Ryczów
- - Pancernik
- - Park Jurajski / Zegarowe
- - Straszykowa Góra
- - Rezerwat Pazurek
- - Ruskie Góry
- - Wąwóz Ostryszni
- - Pochylec
- - Dolina Racławki
- - Dolina Szklarki
- - Słoneczne Skały
- - Chochołowe Skały
- - Witkowe Skały
- - Fiala
- - Wzgórze 502
- - Psiklatka
- - Łabajowa
- - Krzemionki
- - Liban
- - Zakrzówek
- - Tyniec
- - Zimny Dół
- - Pierunkowy Dół
- - Dolina Brzoskwinki
- - Twardorzeczka
- - Mucharz
- - Przełom Białki
- - Kadzielnia
- - Zelejowa
- - Ciężkowice
- - Kamieniec
- - Rezerwat Prządki
2 grudnia 2015 roku otrzymaliśmy od pana Marka Wierzbowskiego - Sekretarza Generalnego e-mail z wieloma załącznikami oraz krótką informację, z której wynikało, że wnioskowane informacje nie są objęte dostępem do informacji publicznej, są związane z bieżącą działalnością związku, nie są finansowane z środków publicznych i nie stanowią wykonywania zadań publicznych. Tym niemniej ponieważ nie ukrywamy swojej działalności przesyłamy Panu posiadane pliki w postaci 99 załączników. Dołączone pliki PDF okazały się wydrukami ze stron www, o których udostępnienie nie wnioskowaliśmy. Oprócz tego przesłana została kopia pisma dotyczącego Wzgórza 502 i Fiali.
Z udostępnionej informacji wynika, że działania IŚW "Nasze Skały" PZA związane z ww. rejonami wspinaczkowymi nie były finansowane ze środków publicznych. Narzuca się zatem pytanie na co została wydana w latach 2008 - 2014 kwota ponad 331 tysięcy złotych, jaka została łącznie przekazana przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki na rzecz Polskiego Związku Alpinizmu w celu wsparcia finansowego IŚW "Nasze Skały" PZA? Pieniądze te pochodziły z odpisu 1% od podatku dochodowego i tym samym były środkami publicznymi.