Leśny Szlak Wspinaczkowy Polanica-Zdrój - Szczytnik
Idea utworzenia Leśnego Szlaku Wspinaczkowego pojawiła się w konsekwencji kilkuletniej współpracy Fundacji Wspierania Rozwoju Wspinaczki „Wspinka” i Nadleśnictwa Zdroje ze Szczytnej, dzięki której udało się stworzyć dwa rejony wspinaczkowe oferujące dziesiątki dróg wspinaczkowych. Wytyczenie w 2018 roku znakowanego szlaku pieszego pozwoliło zwiększyć bezpieczeństwo wspinających się osób, pragnących dojść do poszczególnych ścian skalnych i równocześnie umożliwiło zaprezentowanie turystom uroków przyrodniczych, w które obfitują lasy otaczające Polanicę-Zdrój i Szczytną.
PRZYRODA
Teren wznoszący się na północ od Piekielnej Doliny stanowi południowo-wschodni skraj Gór Stołowych. Obfituje on w liczne wychodnie i formy skalne, zbudowane z najmłodszych w niecce środkowosudeckiej, margli oraz ciosowych piaskowców powstałych w okresie górnej kredy.
Przemierzając wzgórza pomiędzy Szczytną a Polanicą-Zdrojem możemy podziwiać skałki o wysokości od kilku do kilkudziesięciu metrów. Szczególnie warte obejrzenia są skalne grzyby, powstałe na skutek różnych form erozji - m. in. podsiąkania i korazji.
Poniżej Leśnego Szlaku Wspinaczkowego znajduje się interesujący obszar Natura 2000 „Piekielna Dolina Koło Polanicy” z przełomową doliną górskiej rzeki Bystrzycy Dusznickiej i porastającymi strome stoki, naskalnymi lasami sosnowymi oraz fragmentami lasu klonowo-lipowego.
Trasa Leśnego Szlaku Wspinaczkowego niemal w całości przebiega przez lasy Nadleśnictwa Zdroje z siedzibą w Szczytnej. Lasy oprócz roli gospodarczej pełnią również funkcję ochronną, poprzez pozostawianie naturalnych elementów ekosystemów leśnych (np.: wykroty, leżanina, martwe drewno pozostające do naturalnego rozkładu, stojące drzewa dziuplaste), są również miejscem bytowania i gniazdowania rzadkich gatunków ptaków i siedlisk chronionych roślin i grzybów. Lasy wokół szlaku stanowią również miejsce, gdzie wielowiekowa gospodarka leśna od lat chroni glebę przed erozją, a siedliska naskalne przed zniszczeniem. Turysta szanujący las jest tutaj zawsze mile widziany!
TURYSTYKA
Spacer Leśnym Szlakiem Wspinaczkowym wymaga pokonania nieco ponad 6 kilometrów trasy biegnącej wzniesieniami ponad Piekielną Doliną. Dnem malowniczej doliny przepływa wartko Bystrzyca Dusznicka. Trasa znakowana czarnymi znakami pomimo niewielkiej długości, zapewnia sporo atrakcji przyrodniczych a także piękne panoramy okolicy, które można podziwiać z licznych punktów widokowych mijanych po drodze.
Zanim rozpoczniemy wycieczkę, warto odwiedzić platformę widokową na szczycie skały Widokowej, z której rozciąga się panorama Gór Stołowych i Szczytnej leżącej u ich podnóża. W trakcie wędrówki, którą zaczynamy na parkingu nieopodal Zamku „Leśna” a kończymy w Polanicy-Zdroju przy ściance wspinaczkowej, wykorzystującej odsłonięcie pomarańczowego piaskowca, na turystów czeka sporo atrakcji. Warto wymienić miejsce widokowe na szczycie skały Kruk, pozwalające podziwiać Góry Bystrzyckie i Piekielną Dolinę u wylotu której znajduje się Szkółka Leśna Nadleśnictwa Zdroje, Zbójeckie Skały, kamieniołom piaskowca a także Skały Malwy na stoku wzniesienia Garncarz i znajdującą się nieopodal drewnianą platformę widokową górującą ponad Polanicą-Zdrojem.
Należy zachować należytą ostrożność, przebywając nad przepaściami skalnych turni, których ściany osiągają kilkadziesiąt metrów wysokości. Oprócz tego pamiętajmy, iż poniżej mogą przebywać wspinające się osoby, dlatego uważajmy aby nie zrzucać kamieni i innych przedmiotów.
WSPINACZKA
Historia eksploracji Orlich Skał na Szczytniku oraz Skał Malwy na wzgórzu Garncarz.
Choć brak jest informacji w źródłach pisanych o początkach wspinaczki w okolicach Szczytnej i Polanicy-Zdroju, znaleziska w postaci haków tkwiących na skałkach wierzchowinowych pozwalają przypuszczać, że bardziej wybitne formacje skalne były eksplorowane wspinaczkowo już przed II Wojną Światową.
Początki współczesnej aktywności wspinaczkowej w Orlich Skałach sięgają połowy lat 80-tych XX w. Najaktywniejsi wspinacze tego okresu to E. Mikulski, M. Tyszkowski, J. Krajewski, P. Gubernat, B. Jakubowicz, G. Nitka, M. Szczypka. Drogi pokonywano w tradycyjnym stylu piaskowcowym (saksońskim), „na wędkę” (z górną asekuracją) lub bez asekuracji - „na żywca”.
Kolejny etap to działalność M. Freusa i M. Chlebowskiego - w 2008 roku wytyczono nowe drogi wspinaczkowe instalując asekurację „ze zjazdu”. W 2009 roku powstała również kolejna droga w stylu tradycyjnym - Lekcja wbijania o trudności VIIIa, autorstwa D. Czermaka i K. Kłakowskiego.
Począwszy od roku 2013 rozpoczęła się kompleksowa eksploracja szczytnickich skał, która doprowadziła do powstania kilkudziesięciu nowych linii wspinaczkowych, w większości dzięki aktywności A. Pierzchniaka, M. Pietrzaka, M. Freusa, G. Płoski i M. Polaszczyka. Dodatkowym impulsem dla rozwoju rejonu stało się podpisanie w 2015 roku umowy pomiędzy Nadleśnictwem Zdroje i Fundacją WSPINKA, regulującej zasady wspinaczki oraz dostępu do skał.
Obecnie rejon Orlich Skał oferuje ponad 100 dróg wspinaczkowych wyposażonych w komplet stałej asekuracji, o zróżnicowanym poziomie trudności od IV+ do VI.5.
Z kolei w Skałach Malwy koło Polanicy-Zdroju działali w tym samym czasie A. Pierzchniak, G. Motyka i M. Pietrzak, wytyczając ponad 20 nowych linii wspinaczkowych o trudnościach od V do VI.3.
UWAGI
UPRAWIANIE WSPINACZKI JEST SPORTEM EKSTREMALNYM I MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA I ŻYCIA.
KAŻDY KTO PODEJMUJE WSPINACZKĘ, ROBI TO WYŁĄCZNIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!
PRZEBYWAJĄC W POBLIŻU ŚCIAN SKALNYCH NALEŻY UŻYWAĆ KASK CHRONIĄCY GŁOWĘ
ASEKURUJĄC LUB ZJEŻDŻAJĄC NIE ZAPOMNIJ ZAWIĄZAĆ WĘZŁA NA KOŃCU LINY
ZASADY UPRAWIANIA WSPINACZKI NA SKAŁACH SZCZYTNIKA
1. Obowiązują ogólne zasady kultury osobistej - nie hałasuj, nie śmieć i nie zostawiaj nieczystości.
2. Idąc pod skały poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach dojściowych.
3. Nie wspinaj się po opadach deszczu - mokra skała jest podatna na uszkodzenia mechaniczne.
4. Używaj magnezję wyłącznie na trudnych sportowych drogach, pod warunkiem całkowitego usunięcia jej śladów po zakończeniu wspinaczki.
5. Niedopuszczalne jest ingerowanie w rzeźbę skały - obowiązuje zakaz drytoolingu.
6. Wspinając się z górną asekuracją ("na wędkę") używaj zakręcanego karabinka wpiętego do punktu stanowiskowego.
7. Opuszczając rejon zabierz śmieci - zarówno własne jak i pozostawione przez innych.
Galeria
- Tagi
- Leśny Szlak Wspinaczkowy
- Nadleśnictwo
- Zdroje
- Orle Skały
- Polanica-Zdrój
- Urząd Miasta
- teren WSPINKA
- Szczytnik
- Garncarz
- szlaki
Jeżeli chcesz wesprzeć rozwój wspinaczki w Polsce poprzez:
- udostępnianie kolejnych rejonów,
- powstawanie nowych dróg,
- publikację darmowych przewodników
przekaż WSPINCE swój 1,5 % podatku.
LUB