Umowy Polskiego Związku Alpinizmu zawarte z osobami kierującymi bazą tatrzańską
14 sierpnia został skierowany do Prezesa Polskiego Związku Alpinizmu Piotra Pustelnika wniosek o udostępnienie informacji publicznych w postaci kopii umów cywilno-prawnych zawartych przez PZA w latach 2012 - 2017 z kierownikiem "Betlejemki" (tj. obiektem PZA - elementem Bazy Tatrzańskiej oraz siedzibą Centralnego Ośrodka Szkolenia PZA), wskazanych w pkt. 3, lit. A Regulaminu obiektu COS-PZA "Betlejemka" na stronie www pod adresem: http://betlejemka.org.pl/pages/betlejemka/regulamin-obiektu-cos-pza-betl... a także zawartych przez PZA w latach 2012 - 2017 z osobami kierującymi obozowiskami taternickimi na polanach: Szałasiska (w Dolinie Rybiego Potoku) i Rogoźniczańskiej (nieopodal Kir Kościeliskich).
29 sierpnia p. Marzena Szydłowska przesłała wiadomość w której poinformowała, że w związku z okresem urlopowym PZA ustosunkuje się do wniosku w przeciągu dwóch miesięcy.
W dniu 11 października do Fundacji WSPINKA wpłynęła lakoniczna odpowiedź od Marka Wierzbowskiego PZA, z której wynikało, że po sprawdzeniu dokumentów posiadanych w biurze stwierdził on, iż PZA nie posiada umów zawartych we wniosku i tym samym PZA nie ma czego udostępniać.
Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi na złożony wniosek od Prezesa PZA Piotra Pustelnika a na podstawie korespondencji Marka Wierzbowskiego w żaden sposób nie można ustalić przyczyn braku dokumentów, które zgodnie z przepisami, powinny znajdować się w posiadaniu Polskiego Związku Alpinizmu.
W tej sytuacji redaktor naczelny serwisu wspinka.org skierował do p. Piotra Pustelnika prośbę o odpowiedź na pytania jakie są przyczyny nie posiadania przez Polski Związek Alpinizmu umów cywilno-prawnych zawartych przez PZA w latach 2012 - 2017 z kierownikiem "Betlejemki" (tj. obiektem PZA - elementem Bazy Tatrzańskiej oraz siedzibą Centralnego Ośrodka Szkolenia PZA) a także z osobami kierującymi obozowiskami taternickimi na polanach: Szałasiska (w Dolinie Rybiego Potoku) i Rogoźniczańskiej (nieopodal Kir Kościeliskich) oraz czy dokumenty te zostały zniszczone lub zagubione. Równocześnie redakcja wskazała, że z dostępnych informacji publicznych (m. in. sprawozdanie z działalności Polskiego Związku Alpinizmu w okresie: kwiecień 2015r. - kwiecień 2016r.) wynika, że cyt: "W oparciu o umowy cywilno-prawne realizowane są zadania: [...] 4. Ewa Libera – prowadzenie taboru na Polanie Rogoźniczańskiej 5. Julian Kubowicz – prowadzenie taboru na „Szałasiskach”" i tym samym PZA zawierało przynajmniej w latach 2015 i 2016 umowy wskazane wyżej a zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek przechowywania dokumentów księgowych i rachunkowych a także związanych z odprowadzaniem składek ZUS wynosi minimum 5 lat.
Do dzisiaj (27.11.2017 r.) nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane pytania.
Powiązane
Umowy zawarte pomiędzy Tatrzańskim Parkiem Narodowym a Polskim Związkiem Alpinizmu
Zwróciliśmy się do Tatrzańskiego Parku Narodowego o udostępnienie kopii umów (wraz z ewentualnymi załącznikami) zawartych przez TPN z Polskim Związkiem Alpinizmu, dotyczących dzierżawy w latach 2010 - 2016 nieruchomości będących we władaniu lub będących własnością TPN tj. m. in.
Umowy Polskiego Związku Alpinizmu zawarte z D.O. IŚW Nasze Skały Włodzimierzem Porębskim
Wystąpiliśmy do Polskiego Związku Alpinizmu z prośbą o przesłanie, finansowanych z pieniędzy pochodzących z odpisu 1% od podatku dochodowego (czyli ze środków publicznych), kopii umów zawartych z panem Włodzimierzem Porębskim, pełniącym funkcję Dyrektora Operacyjnego Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały" PZA.