Krakowski Szlak Wspinaczkowy
Krakowski Szlak Wspinaczkowy, który w ramach jednolitej koncepcji wizualnej i informacyjnej będzie obejmować wszystkie rejony wspinaczkowe na terenie miasta Krakowa, przyczyni się do zwiększenia możliwości pozyskania środków finansowych na rewitalizację starych i utworzenie nowych terenów dla uprawiania tej aktywności fizycznej. Koncepcja KSW będzie także pomocna przy promocji, zarówno w Polsce jak i za granicą, kompleksowego a zarazem różnorodnego produktu turystyczno-wspinaczkowego.
Budowa geologiczna terenu, na którym położony jest Kraków, bezpośrednio warunkowała rozwój górnictwa, które pozwalało na pozyskanie surowca z licznych kamieniołomów. Główne znaczenie dla takiej działalności miały złoża wapienia górnojurajskiego (piętra oksfordu). Eksploatacja skał wapiennych rozpoczęła się w czasach wczesnośredniowiecznych i była prowadzona w różnych miejscach aż do roku 1986, kiedy zakończono działalność górniczą w kamieniołomie Libana.[i] Obecnie na obszarze miasta Krakowa można znaleźć kilkanaście nieczynnych kamieniołomów, z których większość urzeka różnej wysokości skalnymi ścianami.
W naturalny sposób wapienne ściany krakowskich łomów przyciągały osoby, które uprawiały wspinaczkę. Wraz z opuszczaniem tych miejsc przez górników, do nieczynnych wyrobisk coraz częściej zaczynali zaglądać taternicy i wspinacze. Pierwsze przejścia ścian skalnych miały miejsce w latach 60. ubiegłego wieku na terenie łomu Redemptorystów oraz na Skałach Twardowskiego.[ii] Można jednakże przypuszczać, że wspinaczka zawitała do Krakowa wcześniej i była uprawiana także na naturalnych wychodniach skalnych zrębu Lasu Wolskiego.
Warunki geomorfologiczne Krakowa, położonego na skraju monokliny śląsko-krakowskiej, sprawiają, że stolica małopolski dysponuje rzadko spotykanymi w tak znacznej liczbie, atrakcyjnymi obiektami geologicznymi. Niestety wiele z tych atrakcyjnych przyrodniczo terenów jest obecnie mocno zaniedbana, szpecąc krajobraz Krakowa i często także zagrażając bezpieczeństwu mieszkańców i turystów. Dlatego też kompleksowe zagospodarowanie części ścian nieczynnych krakowskich kamieniołomów a także kilku dostępnych wychodni skalnych, w naturalny sposób powinno prowadzić do wykorzystania ich na cele wspinaczkowe. Aby przedstawić pełny potencjał jakim dysponuje Kraków, a który wykorzystany jest w ograniczonym zakresie, Fundacja WSPINKA przygotowała zestawienie skalnych obiektów przyrodniczych, które poddane kompleksowemu zagospodarowaniu oraz rewitalizacji, mogłyby stanowić trzon koncepcji utworzenia Krakowskiego Szlaku Wspinaczkowego.