WSPINKA podpisała umowę dostępową - powstanie nowy rejon wspinaczkowy
W miejscowości Tropie, niedaleko Jeziora Czchowskiego, można znaleźć prawie 20-metrowej wysokości piaskowcową skałę.
Dzięki aktywności prężnej grupy, pod wodzą Michała Piątka, w składzie: Ania, Jarek "Jarzyn", Marcin, Tytus oraz Wojtek, już niedługo rozpocznie się eksploracja i zagospodarowywanie tego rejonu. Działania zainspirował mieszkający nieopodal Tytus, który namówił Michała na wyjazd w celu sprawdzenia ewentualnego potencjału wspinaczkowego tropskiej skały. Michał, który współpracuje ze WSPINKĄ, zwrócił się z prośbą do Mateusza Paradowskiego o pomoc w załatwieniu spraw formalnych związanych z dostępem oraz o wsparcie logistyczne. W pewien letni, marcowy weekend wszyscy spotkali się na miejscu. Udało się przewspinać z górną asekuracją kilka interesujących problemów oraz skontaktować z właścicielką działki, na której leży skała.
Po ustaleniu szczegółowego zakresu współpracy i warunków udostępnienia tego rejonu dla wspinaczy, w dniu wczorajszym Mateusz Paradowski podpisał umowę o współpracy, zgodnie z którą właścicielka zobowiązała się do:
- nieodpłatnego udostępnienia skały opisanej w §1., ust. 2 w celu uprawiania wspinaczki oraz pasa terenu szerokości 10m przylegającego bezpośrednio do podnóża tej skały;
- umożliwienia nieodpłatnego dojścia do skały dla osób chcących się wspinać, wyznaczając w tym celu ścieżkę prowadzącą przez teren Działki.
Fundacja WSPINKA zobowiązała się do:
- zamontowania stałych punktów asekuracyjnych z wykorzystaniem materiałów zgodnych z wymaganymi normami;
- możliwie dokładnego usunięcia luźnych części skalnych tzw. zwietrzeliny;
- wykonania i zamontowania tablic, których treść zostanie uzgodniona z Właścicielem, które będą zawierały informacje m. in. o statusie terenu jako gruncie prywatnym, regulaminie uprawiania wspinaczki, zakazie używania otwartego ognia (pod groźbą odpowiedzialności karnej), zakazie wycinania drzew, uprawianiu wspinaczki i przebywania na terenie Działki wyłącznie na własną odpowiedzialność i odstąpienia od wszelkich roszczeń wobec właścicieli Działki z tytułu odniesienia uszczerbku na zdrowiu lub życiu;
- oznakowania ścieżki prowadzącej od szosy do skały terenem Działki;
- nadzoru nad stanem punktów asekuracyjnych, dokonując w razie potrzeby niezbędnych napraw. Przegląd stanu punktów asekuracyjnych będzie przeprowadzany co najmniej raz do roku.
W ramach współpracy z Panią Krystyną - właścicielką tego terenu, planujemy już niebawem przeprowadzić akcję sprzątania okolic tropskiej skały. Podobnie jak w przypadku innych tego typu miejsc, szczyt skałki jest miejscem działalności towarzyskiej miejscowej młodzieży, co bezpośrednio wpływa na systematyczne zaśmiecanie.
Przy okazji działań związanych z zapewnieniem dostępu i umożliwienia wspinania na skale w Tropiu, w ramach programu teren WSPINKA, Mateusz Paradowski skontaktował się Urzędem Gminy w Gródku nad Dunajcem i przedstawił plany Fundacji WSPINKA. Nasze pomysły i podjęte działania, spotkały się z dużym zainteresowaniem i uzyskaliśmy zapewnienie wsparcia przez gminę. Okazało się także, że w ubiegłym roku została sporządzona koncepcja rozwoju turystyki i promocji Gminy Gródek nad Dunajcem, która zakłada m. in. zagospodarowanie na cele wspinaczkowe kilku skałek piaskowcowych znajdujących się na terenie tej gminy, w tym także skały w Tropiu.
Z Fundacją WSPINKA skontaktowało się kilka osób z Nowego Sącza, zainteresowanych wspólnymi działaniami przy pracach eksploracyjnych. Chęć nawiązania współpracy i udzielenia pomocy przy zagospodarowaniu tego miejsca wyraził także w rozmowie telefonicznej Jacek Jurkowski z KW Nowy Sącz.