Rozwój turystyki aktywnej na pograniczu polsko-czeskim
W październiku 2020 roku zakończone zostały prace instalatorskie w trzech kamiennogórskich rejonach wspinaczkowych zlecone przez Powiat Kamiennogórski, które były związane z realizacją projektu „Rozwój turystyki aktywnej na pograniczu polsko-czeskim”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.
Zlecone prace polegały na przygotowaniu terenu (ściany skalne) i zaprojektowaniu przebiegu dróg wspinaczkowych a następnie zainstalowaniu stałych punktów asekuracji.
Wykonano łącznie 22 nowe drogi w rejonach Spękane Skały (na skałach: Wspinka, Widoczna i Zacięta), Zadzierne Skały (na skałach: Pomurki, Nos, Dziupla i Wcięta) i Pustelnia.
Przeprowadzono rewitalizację (wymianę niespełniającej norm asekuracji) 12 istniejących dróg w rejonie Spękane Skały na skałach: Mała, Wspinka, Widoczna, Wysoka, Okruchy, Zacięta i Sklejka.
Prace zostały wykonane przez Nastazję Grzędę-Wachowicz, Macieja Krzywdę oraz Mateusza Paradowskiego. Przy okazji wytyczone zostały 27 nowe projekty - podobnie jak rok wcześniej przy realizacji pierwszego projektu w tych rejonach, które w przyszłości będą wyposażone w stałe punkty asekuracyjne w celu umożliwienia ich bezpiecznego udostępnienia. Nowe i planowane do ubezpieczenia drogi zostały zaprezentowane na zdjęciach w galerii.
Z uwagi na charakter i rodzaj skał w wymienionych rejonach (zlepieńce i ryolity) oraz z uwagi na wynikające z tego zagrożenia dla bezpieczeństwa ustalono z włodarzami terenów, że nie będzie dopuszczalne wspinanie z wykorzystaniem własnej asekuracji.
Galeria
- Tagi
- Spękane Skały
- Zadzierne Skały
- Pustelnia
- Powiat Kamiennogórski
- Nadleśnictwo
- Kamienna Góra
- Ziemia Kamiennogórska
- Nastazja Grzęda-Wachowicz
- Maciek Krzywda
- Mateusz Paradowski
Jeżeli chcesz wesprzeć rozwój wspinaczki w Polsce poprzez:
- udostępnianie kolejnych rejonów,
- powstawanie nowych dróg,
- publikację darmowych przewodników