Ślimak w Rudawach Janowickich
W 2010 roku dzięki pracy Marcina Sasaka, na Ślimaku w grupie Starościńskich Skał w rudawskich granitach, powstały 2 linie wspinaczkowe. Na każdej zainstalowano komplet punktów asekuracyjnych, które zostały sfinasowane w ramach programu nowa WSPINKA.
Skała Ślimak w grupie Starościńskich Skał |
Powstałe drogi to Hrabia Rudaw VI+ oraz Grajełko V.
Jeżeli chcesz przyczynić się do realizacji podobnych działań i inicjatyw w przyszłości, możesz to zrobić udzielając WSPINCE wsparcia finansowego, rzeczowego lub osobowego. Więcej na ten temat znajdziesz na naszych stronach w dziale POMÓŻ.
Poniżej udostępniamy skałoplan Ślimaka wraz z praktycznymi informacjami.
DOJAZD
Kierujemy się do wsi Strużnica koło miejscowości Karpniki. Na początku Strużnicy (od strony Karpnik), po lewej stronie, znajduje się duży plac przy starym tartaku, na którym zostawiamy samochód. Przy placu biegnie boczna droga, którą wiedzie żółty szlak w kierunku Stróżnickich Skał a także do niebieskiego szlaku prowadzącego do Starościńskich Skał.
Do Starościńskich Skał można dojść także niebieskim szlakiem od parkingu na Przełęczy Karpickiej. Droga będzie dłuższa ale różnica wzniesień zdecydowanie mniejsza.
Źródło mapy: © użytkownicy OpenStreetMap, CC BY-SA
Z parkingu przy tartaku idziemy 1,2 km leśną drogą za znakami żółtego szlaku i dochodząc do niebieskiego szlaku, skręcamy w prawo. Podążając za niebieskimi znakami nieco ponad 1 km, dochodzimy do Starościńskich Skał. Skręcamy w prawo i ścieżką biegnącą grzbietem idziemy 80 metrów, osiągając grupę skał po lewej. Mijamy pierwszą zwaną Żółw i kierując się za nią nieco w lewo jesteśmy u celu.
Źródło mapy: © użytkownicy OpenStreetMap, CC BY-SA
Wrocławia – 107 km
Jeleniej Góry – 15 km
50º50’37’’N, 15º54’25’E (50.8438495, 15.9070526)
Źródło mapy: © użytkownicy OpenStreetMap, CC BY-SA
Ślimak to niewielka granitowa turniczka o wysokości nie przekraczającej 10 metrów, bezpośrednio sąsiadująca z Żółwiem, Skośną oraz Wielbłądem. Na jej szczyt można się wspinać po 6 drogach, z których połowa posiada komplet stałych punktów asekuracyjnych a ich trudności oscylują w przedziale od IV do VI.2. Ściany wspinaczkowe mają zróżnicowaną wystawę i częściowo są zacienione przez otaczające drzewa.
1. Podchwytliwe Pytanie VI.2 (3R + StZ)
2. Hrabia Rudaw VI+ (3R + StZ)
3. Grajełko V (2R + StZ)
4. Komin II (TRAD)
5. Ognista IV (TRAD)
DO POBRANIA
Galeria
Jeżeli chcesz wesprzeć rozwój wspinaczki w Polsce poprzez:
- udostępnianie kolejnych rejonów,
- powstawanie nowych dróg,
- publikację darmowych przewodników