Przejdź do treści
Czytaj w przeglądarce
Bezpłatne przewodniki wspinaczkowe
Obrazek użytkownika maTeo
Wspinaczkowa Korona Północnego Krakowa

W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy 100 paczek z darmowymi przewodnikami wspinaczkowymi. Było to ostatnie działanie, kończące realizację operacji mającej na celu wydanie oraz kolportaż publikacji pt. "Korona Północnego Krakowa - przewodnik wspinaczkowy". Na 104 stronach postaraliśmy się zaprezentować najciekawsze wspinaczkowe rejony położone w gminach Liszki, Zabierzów, Wielka Wieś oraz Zielonki. W przewodniku nie zabrakło fotografii oraz dokładnych map, które mamy nadzieję, znacznie ułatwią odnalezienie i dojazd do konkretnych skał. Na końcu przewodnika zamieściliśmy zestawienie autorów dróg wspinaczkowych wraz z informacjami o datach ich powstania. 

Gdy już skutecznie zachęcimy Was do odwiedzenia podkrakowskich rejonów i zagościcie pod Wielką Turnią, z pewnością większość ucieszy się z możliwości wygodnego rozłożenia sprzętu wspinaczkowego i odpoczęcia pod skałą. Pod koniec ubiegłego roku zamontowaliśmy pod skalnymi ścianami 4 drewniane ławy oraz 3 tablice informacyjne.

Koniec ohydnych malunków i graffiti na skałach? Związek Gmin Jurajskich planuje akcję czyszczenia wapiennych ścian Jury z wykorzystaniem techniki piaskowania. Po udanych próbach na Skale Miłości w Mstowie oraz Okienniku Wielkim przychodzi czas na kolejne perełki Jury. Przyłączmy się do akcji i pomóżmy wskazać zabrudzenia na skałach.

Na zakończenie nowy skałoplan Jęzorów w Wąwozie Paskowe Doły - bocznej odnodze Doliny Prądnika. Jęzory to mocno przewieszony rejon wspinaczkowy w Sułoszowej, która oferuje coraz więcej interesujących atrakcji wspinaczkowych. Już niebawem zaprezentujemy całkiem nową skałę w Paskowych Dołach, przygotowaną we współpracy ze WSPINKĄ przez kustosza rejonu - Maćka Krzywdę.


Mateusz Paradowski
Prezes Zarządu


Darmowe przewodniki wspinaczkowe zostały wysłane

W dniu dzisiejszym udało nam się wysłać wszystkie paczki, zawierające po 24 egzemplarze darmowych przewodników wspinaczkowych.

"Cieplutkie" darmowe przewodniki
Skałoplan Wielkiej Turni w Dolinie Będkowskiej

Od kiedy Fundacja WSPINKA otrzymała w użyczenie działkę w Dolinie Będkowskiej na której wznosi się Wielka Turnia, sporo zmieniło się zarówno na jej skalnych ścianach jak również i u ich podnóża. Na początek przedstawiamy aktualny stan linii wspinaczkowych na tej imponującej skale.

Grupa Wielkiej Turni
Skała Średnik w Dolinie Będkowskiej

Skała Średnik podobnie jak sąsiednie wapienne wychodnie w Grupie Wielkiej Turni znajdują się na działce, która została użyczona Fundacji WSPINKA w 2011 roku przez Starostę Krakowskiego. Dzięki temu systematycznie powstają nowe drogi oraz zmienia się teren wokół skał.

Skała Średnik w Dolinie Będkowskiej
Tablice i ławy w Grupie Wielkiej Turni

Pod koniec ubiegłego roku krajobraz u podnóża skał Wielkiej Turni, Średnika i Muru Skwirczyńskiego uległ lekkiej zmianie. W ramach realizacji zadania publicznego finansowanego przez gminę Wielka Wieś, zamontowaliśmy 3 tablice ze skałoplanami i 4 ławy do siedzenia.

Tablice i ławy w Grupie Wielkiej Turni
Czyste Skały - akcja Związku Gmin Jurajskich

Związek Gmin Jurajskich rozpoczyna w tym roku realizację projektu „Czyste Skały”, którego akcja pilotażowa odbyła się jesienią ubiegłego roku na Okienniku Wielkim w Piasecznie (Gmina Kroczyce). Projekt „Czyste Skały” zakłada usuwanie niepożądanego graffiti z jurajskich ostańców metodą piaskowania.

Czyste Skały - akcja Związku Gmin Jurajskich
Skałoplan Jęzorów w Dolinie Prądnika

Będąc w Sułoszowej warto odwiedzić przewieszone Jęzory, położone w Wąwozie Paskowe Doły - bocznej odnodze Doliny Prądnika. Aby zachęcić do wycieczki w ten rejon, w dziale TOPO publikujemy aktualny skałoplan.

Jęzory w Paskowych Dołach