Przejdź do treści
Czytaj w przeglądarce
Darek Żurek w trakcie wspinaczki na Skale nad potokiem
Obrazek użytkownika maTeo
Na upały - Skała nad potokiem

Sezon wspinaczkowy w pełni a przez Polskę przechodzi kolejna fala upałów. Wszyscy z niecierpliwością czekajmy na ciepłe dni aby móc wybrać się na wspin ale gdy skała parzy to już przesada. Są jednak miejscówki, które świetnie nadają się na taki czas. Zachęcamy do odwiedzenia Skały nad potokiem w Sułoszowej a dla mieszkańców Krakowa warto przypomnieć Skały: Wielką oraz Niewielką w Wąwozie Podskalańskim.

Jeżeli poszukujecie bardzo łatwych dróg na mocno zacienionej skale polecamy Murek z Wampirami w Wąwozie Ostryszni. Wybierając się tam, pamiętajcie o zabraniu i używaniu kasków na głowę.

Jak co roku zorganizowaliśmy sprzątanie w Dolinie Będkowskiej a w zasadzie porządki wokół Łabajowej. Dzięki wieloletniej współpracy z firmą State Street udało się zorganizować prawie 30 wolontariuszy, którzy zebrali śmieci, wycieli odrosty leszczyny a także pomogli nam wykonać schodki ziemne i platformy startowe. Krajobraz pod Łabajową znacznie "odmłodniał".

Wspinaczka popularyzuje się coraz bardziej i coraz częściej można usłyszeć o wypadkach w trakcie jej uprawiania. Najczęstszą przyczyną jest błąd ludzki, ale zdarzają się też okoliczności, które trudno przewidzieć rozpoczynając wspinanie się po drodze. Od lat brakowało w Polsce platformy wymiany informacji o ukrytych zagrożeniach na drogach wspinaczkowych. Dzięki społecznej pracy Krystiana i Mateusza z zarządu WSPINKI, udało się uruchomić taką funkcjonalność w serwisie wspinka.org. Zgłoszenie zagrożenia nie powinno zająć więcej niż 1 minutę, a może komuś uratować zdrowie a nawet życie!

Powiadamianie o zagrożeniach to nie jedyna nasza działalność w ramach programu bezpieczna WSPINKA. Jeżeli tylko dysponujemy środkami i zasobami ludzkimi staramy się działać w terenie. Nie tak dawno zwrócił się do nas z prośbą o pomoc Darek Żurek. Sfinansowaliśmy część materiałów instalacyjnych i udało się naprawić niebezpieczne stanowisko na popularnym Filarze Abazego w Dolinie Bolechowickiej.

Na zakończenie nowości w biuletynie, prezentujemy zaktualizowany skałoplan Wielkiej Turni w Dolinie Będkowskiej, na której po wielu latach został poprowadzony trudny projekt. Zachodnia wystawa tej ponad 40-metrowej skały oraz spory cień rzucany przez otaczające drzewa, sprawiają, że w upalne dni warto zawitać pod jej ścianą.

Wielkie i niewielkie skały w Wąwozie Podskalańskim

Kilka kilometrów od rogatek Krakowa znajduje się malowniczy Wąwóz Podskalański.

Wąwóz Podskalański
Porządki na Łabajowej

Pomimo chwilowego deszczyku, udało się przeprowadzić porządkowanie wokół Łabajowej w Dolinie Będkowskiej.

Porządki na Łabajowej
Zgłaszanie zagrożeń na drogach wspinaczkowych

Rozpoczęliśmy nową akcję, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa wspinających się osób. W serwisie wspinka.org uruchomiliśmy funkcjonalność, pozwalającą na zgłaszanie ukrytych zagrożeń na drogach wspinaczkowych oraz dostępną dla wszystkich on-line bazę danych zgłoszonych zagrożeń.

Zgłaszanie zagrożeń na drogach wspinaczkowych
Naprawione stanowisko na Filarze Abazego w Dolinie Bolechowickiej

W zeszłym tygodniu Darek Żurek interwencyjnie przeprowadził naprawę stanowiska na drogach Skalne Sztafety i Prostowanie Abazego. Darek, który współpracuje ze WSPINKĄ od wielu lat, zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w sfinansowaniu naprawy stałej asekuracji na Filarze Abazeg

Naprawione stanowisko na Filarze Abazego w Dolinie Bolechowickiej
Nowa droga na Wielkiej Turni

Na Wielkiej Turni w Dolinie Będkowskiej pierwszego przejścia doczekała się droga Piotra Dawidowicza, która jako projekt czekała na poprowadzenie przez ponad 20 lat. Dokonał tego Konrad Ociepka, nadając następnie linii nazwę Nie ja kułem.

Grupa Wielkiej Turni